OPTYS Logo

Vše, co jste kdy chtěli vědět o kamínkování

Kamínkování
Tvoření s dětmi
Den dětí
Barvy
Odlévací hmota

Nejste žádný malíř? Nevadí, stačí jednoduchý obrázek, třeba i černobílý. Nebo na kamínek můžete napsat vzkaz. Je úžasné, co můžete udělat jen s několika kameny, hromadou barev a trochou fantazie. Malování na kamínky je skvělý a zábavný způsob, jak prožít společně s dětmi čas při radostném tvoření. 

Délka tvoření: 1 hodina
Marie Černá

Vytvořila pro vás

Marie Černá

Vše, co jste kdy chtěli vědět o kamínkování

Něco z historie kamínkování

Rozšíření této zábavy po celém světě pomohla Američanka Meghan Murphy svým projektem Kindness rocks neboli Laskavé kameny. Začala tvořit malované kamínky s různými vzkazy a inspirativními texty. Ty pak nechávala na rozličných místech, aby je lidé nacházeli a vzkaz na kamínku je potěšil, povzbudil.

Jejím mottem byla myšlenka, že jedna zpráva ve správnou chvíli může člověku změnit den, pohled na svět i celý život. Tento trend se brzy roznesl do dalších zemí a dnes malované kamínky najdete po celém světě. Ostatně u nás už před 30 lety malovali kamínky skauti. Označovali je i názvem svého oddílu a pak malované kamínky nechávali na svých výpravách na různých místech, pro radost ostatním pocestným.

Malování na kamínky, přírodní nebo z odlévací hmoty

Pustíte se do kamínkování také?

Na procházce si najděte několik kamínků, nejlépe pěkně hladké, na které se vám bude dobře malovat. U řeky nebo u moře jsou ty nejlepší. Pokud jste žádné vhodné kamínky nenašli, nevadí, můžete si kamínky odlít.

Přírodní kamínky, oblázky, malování

Odlévání kamenů

Poradíme vám, jak na to. Jsou formy na odlévání kamínků různých tvarů, menší i větší. Odlévat kameny lze z betonu, keramického prášku nebo i z bílé odlévací hmoty, která je obdobou sádry. Návod najdete na obalu, je to velmi snadné. Kameny odlité z betonu nebo z odlévací hmoty schnou asi 12 hodin, ty z keramického prášku ztuhnou již za 30 až 40 minut.

Formy na odlévání hmoty, prášek na odlévání

Akrylové barvy a popisovače

Zatímco vám kameny budou ve formě tuhnout, připravte si barvy. Nejvhodnější jsou akrylové barvy. S těmi v tubě pracujete klasicky štětcem a paletkou, kde můžete barvy mísit a vytvářet si tak nevídané odstíny. Máme akrylové barvy v klasických, pastelových i neonových barvách. Jsou oblíbené pro své krycí vlastnosti, práci ulehčují rychlým schnutím.

Akrylové barvy: v tubě, sady, akrylové popisovače, značkovače

Pro práci na detailech vám dobře poslouží značkovače Decorpen Centropen klasické, pastelové i metalické. Výborné jsou také akrylové popisovače Pilot Pintor a Posca. Tyto popisovače fungují na pumpovacím principu.

Akrylové popisovače mají výborné krycí schopnosti a lze je použít v podstatě na všechny povrchy. Pozor – akrylové fixy ukládejte vždy vodorovně! Nasbírané kamínky omyjte nebo vyloupněte z formy ty odlité.

A pojďte na to!

Netřeba se toho bát, tohle zvládne každý, jde zejména o radost z tvoření. Následujte své bezprostřední děti. Můžete si hrát s barvami, malovat jednoduché vzory, efektní kytičky nebo srdíčka. Lze použít gumu na konci tužky jako razítko. A můžete se pustit i do složitějších mnohobarevných mandal a detailnějších kreseb.

Různé kresby a malování na kamínky

Rady a tipy

Kamínek lze nejdříve natřít podkladovou barvou a po zaschnutí malovat svůj obrázek. Tenkým fixem můžete dokreslit jemné detaily nebo do barevné plochy napsat vzkaz. Lze využít lepicí krepovou pásku, která pomůže s rovnými linkami. Keramické kamínky mají krásně hladký a rovný povrch, na ně se vám bude lépe psát a jemnější kresba bude snazší. Betonový povrch je drsnější, má také své kouzlo.

Kamínky z odlévací hmoty, krepová lepicí páska, akrylové popisovače a barvy

Finální úpravy

Hotovo? Chcete-li kamínkem ozdobit svou zahradu nebo ho pustit ven do světa jako putovní kamínek, je dobré malbu zafixovat lakem. Můžete použít lak ve spreji nebo lak z tuby na kamínek naneste štětcem.

Fixování malby na kamínky lakem ve spreji nebo v tubě

Co jsou putovní kamínky?

Mnoho lidí se inspirovalo původním projektem, vznikly skupiny například v Rakousku, Anglii i u nás. Na sociálních sítích lidé mohou své vytvořené i nalezené kamínky zveřejňovat. Myšlenka zůstává stejná – udělat někomu radost a třeba i změnit den k lepšímu.

Pokud najdete malovaný kamínek, můžete si ho ponechat a vytvořit jiný, abyste jej poslali dál na jiné místo. A nebo nalezený kamínek, než ho pošlete dál, vyfotíte i se zadní stranou, kde je označení Facebookové skupiny a poštovní směrovací číslo. Tak bude jasné, jak dlouhou cestu za sebou kamínek má. Mějme na paměti, že chráněná území nebo architektonické památky se bez našich barevných kamínků obejdou.

Putovní kamínky
Malování na kamínky ze samotvrdnoucí hmoty
Zdobené kamínky: akrylové barvy nebo popisovače

Doporučujeme

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli