Odlij si barevnou svíčku

24.04.2023

Růžový kaktus z papíru, dokonalá dekorace nejen na Valentýna! Rozsvítí i ten nejtmavší kout, kde živé květiny nevydrží. O tento kaktus se nepopícháte, proto může být okouzlující dekorací do dětského pokojíčku nebo do školky.

A přitom stačí tak málo – růžový karton, nůžky a lepidlo. Pojďte na to, je to docela jednoduché.

1. Co budete potřebovat? Růžový karton gramáže 160 g/m2, nůžky, pravítko, tužku, lepidlo na papír, tavnou pistoli. Na samotnou práci s papírem se vám bude hodit pomůcka na ohýbání papíru a dřevěný modelovací nástroj.

2. Nejdříve začněte tvořením vnitřku své květiny, pupenu. Z bílého tenkého krepového papíru si odstřihněte jeden pás cca 15 cm v celé šířce roličky a druhý kus cca 5 x 8 cm.

Na paletce si připravte dva odstíny zelené akrylové barvy. Nepromíchávejte je zcela, budete potřebovat různé barevné nuance. Delší pás krepového papíru vybarvěte jen místy. 

Na menší kus krepového papíru si nachystejte dva odstíny růžové. Na jeden konec nejdříve naneste vodou naředěnou světlou růžovou barvu, spíše její nádech. Kraje pak zvýrazněte tmavší růžovou barvou. Nechte zcela zaschnout.

Tip: Barvu nanášejte opatrně, ať si krepový papír neprotrhnete. Pokud se vám to přeci jen stane, natrženou část schováte dovnitř pupenu.

3. Po zaschnutí přeložte v půli zelený krepový papír a shrňte ho v délce. Pak uprostřed opatrně dvakrát přetočte a v místě přetočení přeložte, tím se vytvoří vrchol pupenu. Vytvarujte pupen. Přebytečnou spodní bílou část odstřihněte a okraje zafixujte lepidlem. Akrylová barva prosvítá jen místy a umocňuje krásu květiny.

Krepovou lepicí páskou tento vytvořený pupen připevněte na květinový drát.

Tip: V tomto kroku se osvědčila krepová lepicí páska. Květinovou zelenou pásku si ponechejte na vrchní vrstvy, nelepí až tak pevně jako ta krepová. Místo lepidla můžete používat tavnou pistoli.

4. Přichází na řadu růžový proužek krepového papíru – na spodní okraj naneste trochu lepidla a nařaste kolem nachystaného pupenu v jeho spodní části tak, aby zelený vrchol pupenu trochu vykukoval. Opět přichyťte krepovou lepicí páskou.

5. Zatímco se pupen suší, nachystejte si okvětní lístky. Začínáte pracovat s krepovým papírem nové generace a hned pocítíte ten rozdíl.

Ustřihněte si ze silnějšího bílého krepového papíru čtyři kousky široké 5 x 9 cm a čtyři kousky 8 x 9 cm. Dávejte pozor na směr „vrásek“ – musí jít s delší stranou, svisle, jak je patrno na fotografii. Připravte si menší i větší šablonu pro tvar okvětních lístků a vystřihněte je z krepového papíru.

Tip: Vy statečnější můžete stříhat tvar okvětního lístku od oka rovnou z krepového papíru, lístky nemusí být zcela stejné.

6. Prsty vytvarujte okvětní lístky. Nevadí, když okvětní lístky budou mít různé tvary, nesnažte se je srovnat. Krása budoucí květiny tkví právě v těchto rozdílech. 

7. Začněte vytvarované okvětní lístky lepit kolem pupenu.

Přilepte okvětní lístky, jako byste dělali kříž. Nejdříve dva naproti sobě a druhý, další dva naproti sobě do kříže.

Nejprve přichyťte papírovou lepicí páskou, je pevnější. Pak pokračujte zelenou květinovou páskou, kterou žlutou papírovou zcela překryjete.

8. Květ již máte hotový! Nyní zbývá vytvořit zelenou část květiny. Ustřihněte si pásek asi 12 x 5  cm z pevného zeleného krepového papíru a nastřihněte na jednom konci tvar lístků. Opět přesnost a pravidelnost není potřeba.

Tip: S každým květem si můžete hrát, okvětní lístky prsty zcela rozvinout nebo je naopak stáhnout k sobě jako u květu před rozpukem. Krepový papír je velmi tvárný.

9. Do kytice se vám budou hodit i poupátka. Ta vytvoříte jednoduše – vynecháte růžový krepový papír a kolem zeleného pupenu dáte jen čtyři okvětní lístky. Upevníte k drátku páskou, jak už to umíte.

10. Hotovo! Už je jen na vás, kolik květin bude ve vaší svatební kytici.

11. Svou kytici můžete jen ovázat stuhou, můžete ji doplnit zeleným eukalyptem a nebo růžovými rozkvetlými větvičkami.

Tahle kytice vám přinese radost na dlouhou dobu, to je jisté!

Růžový kaktus z papíru, dokonalá dekorace nejen na Valentýna! Rozsvítí i ten nejtmavší kout, kde živé květiny nevydrží. O tento kaktus se nepopícháte, proto může být okouzlující dekorací do dětského pokojíčku nebo do školky.

A přitom stačí tak málo – růžový karton, nůžky a lepidlo. Pojďte na to, je to docela jednoduché.

1. Co budete potřebovat? Růžový karton gramáže 160 g/m2, nůžky, pravítko, tužku, lepidlo na papír, tavnou pistoli. Na samotnou práci s papírem se vám bude hodit pomůcka na ohýbání papíru a dřevěný modelovací nástroj.

2. Nejdříve si vytvořte misku ze samotvrdnoucí hmoty.

Část modelovací hmoty důkladně promněte v ruce a pak rozválejte na pracovní podložce za pomoci válečku na modelování nebo na linoryt. Snažte se hmotu vyválet na tloušťku asi 5 mm v celé její ploše.

Dle misky pak vyřežte kruh. Použijte odlamovací nůž, modelovací nástroj nebo běžný nožík z domácnosti.

Tip:  Z tohoto balení samotvrdnoucí hmoty byla použita jen asi 1/3. Nezpracovanou hmotu uchovávejte zabalenou v potravinové fólii v důkladně uzavřené plastové krabičce, vydrží vám tak k dalšímu použití delší dobu.

3. Vyřezaný kruh ze samotvrdnoucí hmoty opatrně vložte do porcelánové misky a vytvarujte hmotu prsty dle stěn. Hmota je tvárná, lehce zapracujete záhyby do jedné tloušťky. 

Kraje hmoty nástroji zarovnejte, uhlaďte. 

A nechejte zcela vytvrdnout.

Stane se tak bez nutnosti vypalování, modelovací hmota ztvrdne samovolně na vzduchu do 24 hodin. Pro urychlení procesu ztvrdnutí přesuňte misku blíže ke zdroji tepla (ale nepokládejte ji přímo na rozpálený radiátor nebo kamna).

Tip: Pokud ke tvarování chcete použít misku, která nemá úplně hladké stěny, vložte do ní nejdříve potravinovou fólii a až pak samotvrdnoucí hmotu. Usnadní vám to následné vyklopení hmoty.

4. Po úplném ztvrdnutí svou misku vyklopte. Jde to snadno.

Okraje misky ze samotvrdnoucí hmoty uhlaďte jemným smirkovým papírem. Malé nedokonalosti nevadí, naopak, podtrhují kouzlo ruční práce.

Miska je hotová!

5. Na samotné odlévání svíčky si připravte sojový vosk ve formě vloček, vytvrzené knoty s plíškem a pomocné dřevěné špejle nebo bodce. Bude se hodit i oboustranná lepicí páska.

Sojový vosk má skvělou přilnavost k nádobám. Vosk je čistě rostlinného původu a neobsahuje žádné chemické látky, pesticidy ani parafín. Sojový vosk je rovnou připraven k použití, není třeba přidávat další složky. Doba hoření je až o 50 % delší než u svíčky parafínové.

6.  Sojový vosk je vhodný pro použití bavlněných i dřevěných knotů. Dřevěné knoty mimo jiné mají vyšší kovový stojánek, zatímco bavlněné knoty jsou upevněny v nízkém kovovém plíšku a tedy za jejich použití vyhoří téměř celý vosk. Proto do nízké misky na svíčku zvolte bavlněné knoty.

Je-li miska širší, je vhodné použít více knotů pro rovnoměrné rozpouštění vosku.

Aby knoty držely na zvoleném místě, plíšky knotů na dno misky připevněte lepicí oboustrannou páskou. Fixaci můžete provést i namočením plíšku knotu do rozpuštěného vosku – pak ho hned vložte do misky, vosk po ztuhnutí knot také upevní.

Knoty zafixujte i v jejich horní části, aby držely vzpřímeně a při nalévání vosku se neohnuly. Pomůžou vám v tom dřevěné hůlky nebo špejle, mezi které knoty zasunete.

7. Sojový vosk ve formě vloček rozpusťe ve vodní lázni. Na sporák dejte do hrnce ohřívat vodu, do něj pak ponořte menší kastrůlek nebo zavařovací sklenici. Do té pak vložte sojový vosk – budete potřebovat množství přibližně o 1/3 větší než je objem misky.

Míchejte neustále, dokud vosk není celý tekutý a průhledný. Vosk by měl mít teplotu do 70 °C. Při teplotě nad 80 °C by mohlo dojít ke samovznícení – netřeba se ale bát, sojové vločky se rozpustí už při nižší teplotě.

Tip: Do vosku můžete přidat pár kapek esenciálního nebo vonného oleje.

8. Všechny sojové vločky jsou rozpuštěny? Začněte pomalu vosk nalévat do připravené misky s upevněnými knoty. 

Nezůstal povrch svíčky krásně rovný a hladký? Dolijte opatrně ještě jednu vrstvičku vosku. Povrch svíčky můžete po straně ozdobit levandulí. (Tu pak před zapálením svíčky raději odstraňte!)
Misku s voskem položte na mřížku, aby vosk tuhl za teploty ze všech stran stejné, i zespodu. Misku už pak nepřenášejte a nehýbejte s ní, dokud vosk nezatuhne. 

Nakonec knoty zastřihněte na délku cca 6 mm.

A je to!

Tip: Svíčku nechte uležet, doporučuje se zapálit ji nejdříve po 2 dnech. Mějte na paměti, zapálenou svíčku nenechávejte nikdy bez dohledu!

9. Originální svíčka je hotová!

 

Použité produkty

Nebylo nalezeno žádné zboží.
Novinky, akce a slevy
To nejlepší na váš e-mail
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.