Pojďte s námi do světa stáčení papírových proužků. Tato výtvarná technika je známá již několik staletí. Různé předměty byly zdobeny tvary z papírových proužků, které se stáčely pomocí husích brk. A právě používání husího brku dalo název samotné technice quilling (quill = brk).
Vyzkoušejte si papírový filigrán a vytvořte si efektní přání nebo obrázek k zarámování, stačí jen pár papírových proužků a šikovné prsty!
Proužky na quilling v pastelových a trendových barvách, pero na quilling, qullingovou šablonu s korkovou podložkou, vlnkovač na quillingové proužky, barevný karton, přání s obálkou, lepidlo na papír, pravítko, tužku.
Na bílé čtvercové přání si nalepte čtverec z barevného kartonu. Ten si připravte na všech stranách o 0,5 cm menší než je tvar přání, aby po okrajích zůstal bílý rámeček.
Na bílý karton (velikosti opět na všech stranách o 0,5 cm menší než je velikost barevného kartonu) si narýsujte obrys písmene V.
Bílý karton pak nalepte na přání s barevným kartonem.
Máte tak připraven podklad pro přání s barevným orámováním a s předkresleným písmenem.
3. Z tvrdého růžového kartonu ustřihněte proužek 0,5 cm. Jeho potřebnou délku si vyměřte podle nakresleného písmene v celém jeho obvodu. Na kartonovém proužku v každém ohybu písmene udělejte sklad.
Tip: Na obvod písmene použijte proužek z pevného kartonu, proužek z tenkého 80 g/m2 papíru postavený na hranu by tvar písmene neudržel.
4. Na pomocný karton si naneste lepidlo a rozetřete jej na plochu do tenké vrstvy. Kdybyste namáčeli proužky do velkého množství lepidla, bylo by po zaschnutí na proužku nevzhledně vidět.
5. Do lepidla namočte spodní část připraveného kartonového proužku a přilepte jej přímo na tenkou linku písmene.
Základ pro přání je připraveno ke zdobení.
Použijte pero na quilling s jehlou. Do zářezu na hrotu nasuňte proužek papíru a začněte jej stáčet. Jednotlivé vrstvy proužku vrstvěte na sebe.
Tip: Pro stáčení proužků můžete použít i tělo pro hroty, na který si našroubujte hrot na quilling o průměru 3mm.
7. Po stočení proužku jej stáhněte z pera a nechte povolit v ruce.
Můžete také využít skvělou pomůcku – quillingovou šablonu s korkovou podložku. Vložte do ní stočený proužek a on se rozvolní pouze do velikosti otvoru, do kterého jste jej vložili.
8. Zkuste i plastické vlnky na papírových proužcích, dají stočeným tvarům nový rozměr. Získáte je protažením proužku vlnkovačem.
9. Konec vytvarovaného proužku pak zajistěte lepidlem.
Získáte tak polotovar, ze kterého můžete tvořit dalším tvarováním v ruce očko, čtvereček, lístek květiny nebo srdíčko.
10. Líbí se vám malé květinky použité na přání u písmene A?
Jsou vytvořeny z proužků, které malými nůžkami jemně nastříháte po celé délce, stočíte na quillingovém peru a poté rukou vytvarujete.
Jen pozor, ať proužek neprostřihnete.
Tip: Na malé květinky bude stačit polovina proužku, na větší použijte celý proužek.
Obrys písmene V začněte uvnitř vyplňovat připravenými skládanými tvary.
U písmene A zas vyplňte prostor okolo něj.