Mandala je kouzelný symbol posvátné geometrie. Může být použita jako dekorativní prvek nebo jako symbolický obraz s hlubším významem. Objevuje se v mnoha rozdílných kulturách, její použití je ale velmi podobné. Tvoření pravidelných vzorů mandaly napomáhá k uklidnění myšlenek a dosažení duchovní rovnováhy, a tak je mandala oblíbenou relaxační či meditační pomůckou.
Existuje mnoho způsobů a technik, jak vytvořit mandalu. Kreslením, malováním nebo i po vzoru mnichů barevnými písky. Každá technika má své výhody a výzvy. Důležité je najít tu svou techniku, kterou si užijete.
Pojďte si s námi tečkovací technikou vytvořit svoji mandalu, svůj vlastní energetický obraz.
1. Co budete potřebovat? Malířské šepsované plátno velikosti 20 x 20 cm, černou akrylovou barvu na podklad, na samotnou mandalu akrylové barvy dle svého výběru, na naši mandalu jsme použili barvu červenorůžovou, čokoládově hnědou, výrazně růžovou, rudou, tmavě červenou a bílou. Na ředění barev pouring fluid, dále pak sadu tečkovacích per, štětce různých velikostí, náhradní náplně do tavných pistolí, tužku, gumu. A šablonu nebo pravítko a kružítko.
2. Nejdříve si připravte samotný podklad – plátno natřete černou akrylovou barvou. Nechejte důkladně zaschnout.
Pro lepší krytí nátěr ještě jednou opakujte. Opět nechte zcela zaschnout.
3. Po zaschnutí barvy si na plátno narýsujte vodicí linky.
Nejprve plátno rozdělte na svislou a vodorovnou polovinu. Z každého rohu plátna narýsujte úhlopříčky.
4. Vezměte si kružítko, naměřte na pravítku 1 cm a udělejte středovou kružnici. Poté narýsujte další kružnice o poloměru vždy o 1 cm větším. To znamená 2 cm, 3 cm, 4 cm.
Pokračujte s kružnicemi až do poloměru 8 cm.
Tip: Pro předkreslení pomocné sítě pro mandalu můžete použít i plastovou šablonu, která vám rychle a jednoduše zajistí souměrnost mandaly.
5. Připravte si odstíny barev, se kterými svou mandalu chcete tečkovat.
Důležité je, abyste měli barvy dobře namíchané. Barva nesmí být příliš řídká ani hustá. Barvu můžete ředit tekutým médiem na pouring. Řeďte přibližně v poměru 2 díly barvy a 1 díl média tak, abyste měli potřebnou hustotu barvy.
Nejprve si tečky vyzkoušejte na papír.
Pro každou tečku nástroj namočte do barvy, udělejte tečku a poté nástroj otřete do papírového ubrousku.
Tip: Pracujte s tečkovacími nástroji. K dělání teček můžete použít i jiné vhodné předměty, například druhý konec štětce nebo náhradní tyčinky do tavné pistole.
6. Mandalu začněte malovat od středu.
Jako první aplikujte středovou tečku zvolené barvy. Nebojte se přitlačit, ať se tečka pořádně obtiskne. Na středovou tečku zvolte tyčinku s širším průměrem.
Vezměte si tenký štětec nebo nástroj s menším hrotem a aplikujte menší tečky kolem dokola středu.
Nezapomeňte, štětec namáčejte do barvy pro každou tečku a poté zbytek barvy otřete.
7. Vezměte si další z připravených barev a širší tyčinkou do tavné pistole udělejte 8 velkých teček po obvodu vznikající mandaly.
Kolem každé velké tečky začněte dělat „lísteček“. Vezměte tečkovací nástroj či štětec a začněte tečkovat od vrcholu, pokračujte ke stranám. Nyní namočte jen jednou na jednu stranu a podruhé až na druhou stranu „lístečku“. Vytvořené tečky tak budou menší a menší.
Tip: Dělejte lístečky nejdříve z jedné strany velkých teček po celém obvodu mandaly. Potom dělejte tečky lístečků z druhé strany.
8. Na pomocných linkách udělejte opět 8 velkých teček.
Nad každou velkou tečku udělejte „slzu“ – začněte od středu velké tečky, tahem jeďte kolem velké tečky. Slzy kolem velkých teček dělejte opět jedním směrem.
Jakmile budete mít slzy hotové v jednom směru, udělejte je stejným způsobem i na druhou stranu.
Tip: Plátno si pro pohodlnější práci otáčejte.
9. Aplikujte další tečky, nechte se unášet svou fantazií. Využívejte pomocné předrýsované čáry nebo kružnice, aby byla mandala pravidelná.
Tip: Nástroje pro tečkování libovolně střídejte, bude tak vznikat rozmanitější vzor. Jen dodržujte jeho symetrii.
10. Barvy mandaly nechte důkladně zaschnout. Po zaschnutí vygumujte pomocné čáry.
Hotovo!
Uvolnění myšlenek napomáhá i samotné pozorování pravidelných obrazců mandaly. Cítíte?