OPTYS Logo

Zkuste techniku embossing – vytlačování do papíru

Embosování
Práce s papírem
Papír
Šablona
Přání

Embossing je technologie, při níž dochází k vytlačování vzorů, motivů nebo i textu do papíru. Toho lze dosáhnout manuálně nebo strojem – umí to právě Big Shot, vyřezávací a embosovací strojek. Poznáte, že embossing opravdu čaruje.

Délka tvoření: 1 hodina
Iva Uvírová

Vytvořila pro vás

Iva Uvírová

Zkuste techniku embossing – vytlačování do papíru

Co se vám bude hodit

Pomůcky na embossing - Big Shot, vyřezávací šablony, embosovací kapsy, razn

Vyzkoušíme vyrobit záložku

Připravte si barevný proužek kartonu 5,1 cm široký a 20 cm dlouhý. Pro výrobu dárkové visačky můžete proužek libovolně zkrátit. Karton vložte do raznice na výrobu visaček a vysekněte. Máte tak připravený polotovar ke zdobení.

Vybrat si můžete z celé řady embosovacích kapes různých tvarů a motivů. Kapsy ve tvaru proužků, malé kapsy pro malé strojky, klasické C6 formáty pro výrobu přání i čtvercové kapsy pro větší projekty.

Raznice na výrobu visaček

Na základní desku (bez vyrovnávacích desek) položte akrylovou desku, embosovací kapsu s vloženým kartonem a na ni druhou akrylovou desku. Tento sendvič vložte do Big Shotu a projeďte strojkem. Plastický motiv z kapsy se vlisuje do vloženého kartonu. I v této základní podobě je záložka působivá, stačí ji už jen doplnit saténovou stužkou.

Motiv kytiček vlisovaný do záložky

Tip:

U starších typů strojků jsou vyrovnávací desky přišroubované k základní desce, tyto desky odklopte.

Embosované záložky z bílého kartonu můžete dozdobit barevnou razítkovací poduškou na vodní bázi, která už má jen zbytky pigmentu. Zlehka přejíždějte krouživým pohybem poduškou přes vystouplý reliéf. Tímto způsobem barevně zvýrazníte vystouplý reliéf.

Tip:

Pokud je ještě v podušce hodně barvy, vezměte si jemnou houbičku, natupujte na ni trochu barvy z podušky a opět krouživým pohybem naneste barvu na záložku.

Dozdobení záložky razítkovací poduškou

Můžete postupovat i opačným způsobem. Na bílý karton naneste krouživým pohybem barvu z razítkovací podušky. Můžete využít i více podušek v různých barvách pro jemné barevné přechody.

Nabarvený karton pak projeďte v embosovací kapse Big Shotem a vystouplý reliéf pak jemně přejeďte několikrát brusnou houbičkou. Barva se na vystouplých místech obrousí a motiv tak bude krásně bílý.

Tip:

Stejný efekt s využitím brusné houbičky můžete dosáhnout u kartonu, který má barevný potisk, ale jádro bílé. Jak takový karton poznáte? Když karton rozstřihnete, bude na řezu vidět bílý střed.

Brusná houbička na záložce

A další možnost – přímo na plastovou embosovací kapsu naneste krouživým pohybem barvu z podušky, teprve pak vložte do kapsy papír. Dostanete tak velmi jemné barevné přechody na záložce. Embosovací kapsy pak snadno vyčistíte dětským vlhčeným ubrouskem. Jedinečná záložka je hotová. Jakou variantu zdobení jste si vybrali?

Záložka do knihy z vyřezávací šablony a embossovací kapsy
Záložka do knihy z vyřezávací šablony a embossovací kapsy

Zaujal vás Big Shot?

Existuje více typů těchto vyřezávacích a embosovacích strojů – základní Big Shot, pak jeho velký bratr Big Shot PLUS, který zvládne práci i s většími rozměry kartonu (až do velikosti A4). A pro malé výrobky vám bude stačit strojek Viola 80. Všechny strojky mají potřebné příslušenství v různém rozsahu a jsou dodávány s podrobným návodem.

Embossing – tipy:

  • Embosovací kapsy vkládejte do Big Shotu vždy hřbetem kapsy napřed, předejdete tak jejich poškození.
  • Když budete chtít použít Big Shot pro výřez i embossing, vždy nejprve motivy vyřízněte a teprve pak embosujte. Když budete vyřezávat embosovaný papír, vystouplý reliéf se zploští a nebude tak efektní.
  • Embossing můžete vyzkoušet také na zrcadlový papír nebo na tenké hliníkové folie (z plechovek od nápojů), které vyseknete pomocí Big Shotu a vysokých nožů.

Když si jednou vyzkoušíte práci s tímto lisem Big Shot, nebudete chtít přestat. Budete moci tvořit nejen záložky a visačky, ale i svá originální přáníčka, oznámení, pozvánky a další. Možnosti jsou široké. A přitom stačí začít s jednoduchou záložkou.

Big Shot a Vyřezávací a embosovací strojek Viola 80
Záložky vytvořené pomocí Bog Shotu a embosovacích kapes

Doporučujeme

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Heureka Shop Roku 2023