OPTYS Logo

Vyrobte si šperk z betonu

Odlévání
Dárky
Šperky
Beton

Betonový přívěsek na krk. Zdá se vám to divné spojení? Možná budete překvapeni. Ano, i beton může zdobit. Podívejte se na náš návod.

Délka tvoření: 1 hodina + 12 hodin schnutí
Marie Černá

Vytvořila pro vás

Marie Černá

Vyrobte si šperk z betonu

Na náhrdelník z kreativního betonu budete potřebovat

Pomůcky na šperk z betonu

Naaranžujte metalické vločky

Formu na odlévání není potřeba nijak zvláště připravovat, stačí odstranit případná smítka. Vyberte si tvar, který se vám nejvíce líbí. Pak za pomoci dřevěné lékařské špachtle naaranžujte metalické vločky na dno formy. Pracujte pomalu a jemně, ať jednotlivé druhy vloček příliš nepromícháte navzájem, ztratil by se barevný rozdíl mezi nimi. A to by byla škoda.

Tip:

Efektní jsou metalické vločky vícebarevné s kouřovým nádechem.

Skládání metalických vloček do silikonové formy

Práce s kreativním betonem

Podle návodu si připravte betonovou hmotu. S tímto kreativním betonem se pracuje opravdu snadno, stačí jen ve sklenici rozmíchat sypkou směs a vodu v poměru 5 : 1 (5 dílů sypké směsi na 1 díl vody). Poměry není třeba přesně odvažovat, nebojte se toho. Důležité je jen, aby směs nebyla moc řídká. A ani moc tuhá, že by ani netekla. Jen vše pořádně zamíchejte do hustoty kašičky.

Namíchání betonu

Tip:

Pozor, u dna se může držet směs hustší, tedy těsně před naléváním do formy ji znovu promíchejte.

Směs nabírejte lžicí a opatrně naplňujte formu. Pomalu, ať se vám pod pohybem metalické vločky moc neposunou, nebo dokonce nevznesou. Formu nenaplňujte až po okraj, ale jen tak, abyste nezalili i budoucí dírku na poutko. Vhodné je zaplnit formu asi tak do dvou třetin, aby nebyl přívěsek nakonec příliš tlustý a tedy těžší.

Tip:

Lžíce vám práci opravdu usnadní, nepokoušejte se betonovou hmotu vlít do formy přímo ze sklenice. Potřebné množství betonové hmoty byste tak jen těžko odhadli.

Naplňování formy betonovou hmotou

Tvoření s kreativním betonem má kromě snadnosti i další výhodu – uprostřed práce máte čas na výlet nebo knihu. Beton totiž musí schnout asi 12 hodin.

Tip:

Tuto fázi neuspěchejte. Pokud byste byli už moc zvědaví na svůj šperk a chtěli ho vyloupnout z formy dříve, než bude zcela ztvrdlý, mohli byste si ho poničit nebo i zlomit!

Dali jste schnutí potřebný čas? Výborně. Pojďte se podívat, jak se váš šperk rýsuje. Opatrně odlitek z formy vyloupněte. Nebude to problém, silikonová forma je poddajná. 

Schnutí betonu ve formě
Vyloupněte odlitek z betonu ze silikonové formy

Dokončovací práce

Je z rubu betonový šperk drsnější? To záleží na hrubosti betonové směsi, jakou jste namíchali, nebo i na tom, zda jste směs brali ode dna sklenice, kde se hmota více usazuje. Není to žádný problém, stačí jemným smirkovým papírem rub šperku uhladit. Poté na rubovou stranu ještě naneste lak, pro jistotu, aby vám šperk na krku nezanechal na šatech žádné stopy. Můžete použít lak ve spreji nebo v lahvičce.

Uhlazení odlitku smirkovým papírem, přelakování

Jste téměř u konce. Zbývá jen váš nový betonový šperk zavěsit na koženou šňůrku nebo kovový kruh. Koženou šňůrku jednoduše provlékněte dírkou, udělejte uzlík.

Pro kovový kruh je třeba jetě vytvořit kovové poutko k provlečení. Z postříbřeného drátku ho lehce vytvoříte. Pak je jen nutno být opatrný při uzavírání očka na šperku, ať si beton kleštičkami nepoškodíte.

Šperk je hotov. S takovou ozdobou budete nezapomenutelná.

Zavěšení šperku na šňůrku nebo kovový kruh
Šperky z kreativního betonu
Originální šperk z betonu

Doporučujeme

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli