OPTYS Logo

Jak na oříšky obtisknuté v odlévací hmotě

Odlévání
Dekorace
Tvoření s dětmi
Odlévací hmota

Sádrové kachle, kdo je v dětství nedělal... Do plastelíny obtisknuté kytky nebo dětské ručičky. Vyzkoušejte dnes s námi obtisknout do odlévací hmoty oříšky. Vytvoříte pôsobivou a originální dekoraci do své domácnosti.

Délka tvoření: 1 hodina + 30 minut schnutí
Marie Černá

Vytvořila pro vás

Marie Černá

Jak na oříšky obtisknuté v odlévací hmotě

Připravte si tyto pomůcky

Pomůcky na dekoraci z odlévací hmoty: plastelína, drátek, akrylová barva, m

Tip:

Zvolte bílou plastelínu, některé typy plastelíny barvu pouští delším působením vlhkosti z odlévací hmoty a vaše kachle by mohla být zabarvená. Toto ovšem ůžete i záměrně využít.

Vytvořte kachli

Balíčky plastelíny spojte k sobě tlakem, spáry zahlaďte prsty a modelovacími dlátky. Budete potřebovat tolik balíčků plastelíny, jak velkou kachli budete chtít.

Spojení plastelíny, výroba základu kachle

Tip:

Spáry mezi jednotlivými balíčky plastelíny nemusíte mít spojeny dokonale, alespoň bude patrná ruční práce. A ta se cení.

Obtiskujte oříšky

Nejdříve si rozmístění oříšků rozvrhněte, najděte tu správnou polohu, co bude ladit vašemu oku. Pak jednotlivé oříšky pomalu zatlačujte do plastelíny.

Tip:

Půjde to snadněji, když plastelínu předem v ruce rozpracujete. Pokud naopak budete chtít využít rovné plochy bloků plastelíny, bude její povrch tvrdší a tedy musíte vyvinout v tlaku na oříšky větší sílu. 

Obtisk oříšků do plastelíny
Jak na zatlačování a vyndání oříšků z plastelíny

Jednotlivé oříšky opatrně z plastelíny vyndejte. Pomalu, ať si jejich obtisk v plastelíně nepoškodíte.

Tip:

Oříšky nejdříve zatlačte do plastelíny všechny najednou a vyndavejte je také všechny najednou. Kdybyste každý oříšek zpracovávali zvlášť, zatlačili ho, hned vyndali a až poté byste chtěli zatlačovat vedle další oříšek, obtisky by se vám mohly deformovat.

Udělejte ohrádku

Z dalšího balíčku plastelíny kolem svého díla vytvořte ohrádku. Utěsněte, aby vám později odlévací hmota nikudy neunikala.

Tip:

Kostku plastelíny si můžete podélně rozkrojit, abyste nespotřebovali zbytečně mnoho balíčků plastelíny.

Ohrádka na odlévací hmotu

Připravte si keramický odlévací prášek

Dle návodu smíchejte 1 díl vody a 3 díly Keraflotu v pomocné sklenici. 

Příprava keramického odlévacího prášku

Tip:

Můžete odlévat i klasickou sádrou. Doporučujeme ale použít tento keramický prášek k odlévání, snadno se s ním pracuje, doba schnutí je přibližně 40 minut, snadno se z formy vyjímá. A hlavně povrch odlitku má krásný hladký povrch, na který se dále dobře maluje.

Bílou kašičku pomalu nalévejte do nachystané formy.

Tip:

Několikrát bouchněte do stolu vedle formy, ať se ze směsi uvolní vzduchové bublinky.

Nalévání směsi do formy, keramický odlévací prášek

Nachystejte poutko na zavěšení

Pro zavěšení kachle vymodelujte poutko z drátku. Po nějaké chvilce zaschnutí odlévací hmoty do ní konce poutka vsuňte. Mírné zaschnutí je nutné, jinak by se vám mohlo vytvořené poutko ponořit do odlévací hmoty celé.

Tip:

Nezapomeňte vytvarovat poutko v koncích zahnuté, bude nakonec kachli lépe držet.

Vytvarování poutka na zavěšení
Tvrdnutí odlévací hmoty

Nechte odlévací hmotu tvrdnout. Dle výrobce Keraflot ztvrdne za 30 až 40 minut. Dejte tomu čas.

Tip:

Do zadní strany kachle (je to ta, kterou máte před sebou) můžete po lehkém zatvrdnutí hmoty snadno koncem drátku vepsat datum nebo malý vzkaz obdarovanému.

Odstraňte ohrádku

Po úplném ztvrdnutí keramické hmoty opatrně plastelínu odstraňte. Pomohou vám s tím modelovací nástroje, abyste se dostali i do jemných skulin, kde může být plastelína uchycená.

Odstranění ohrádky z plastelíny

Nejste-li spokojeni s případným barevným tónem po plastelíně, keramickou kachli můžete před malováním natřít bílou akrylovou barvou. Nakonec už jen zlatý nádech akrylovou barvou pro jeden oříšek. Originální dekoraci máte hotovou.

Tip:

Podklad bílé akrylové barvy nechte před další prací pořádně vyschnout, jinak by se vám mohl při dalším malováním pod štětcem drolit.

Natření akrylovými barvami
Jedinečná dekorace z odlévací hmoty, plastelíny a oříšků

Doporučujeme

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Heureka Shop Roku 2023