OPTYS Logo

Jak vyrobit krásný papírový lampion

Práce s papírem
Dekorace
Tvoření s dětmi
Oslavy a svatby
Papír

Lampiony navozují harmonickou atmosféru a příjemnou náladu. A říká se, že lampiony a stínidla přinášejí do domova hojnost, štěstí a jejich světlo zahání zlé síly.

Délka tvoření: 1,5 hodiny + schnutí
Marie Černá

Vytvořila pro vás

Marie Černá

Jak vyrobit krásný papírový lampion

Na výrobu papírového lampionu si připravte

Pomůcky na papírový lampion: balonek, papírové kapesníčky, lepidlo Herkules

Přichystejte si balon a kapesníky

Nejprve nafoukněte balonek na takovou velikost, jakou chcete, aby měl váš lampion. Uvažte uzel, utáhněte pevně, aby vzduch neunikal, jinak by se vám lampion při schnutí mohl začít bortit. Několik, spíše hromadu papírových kapesníčků natrhejte na kousky. Nevadí, že nebudou úplně stejné.

Tip:

Pokud budete tvořit s dětmi, počítejte s tím, že čím větší balonek, tím déle trvá jeho překrytí papírovými kousky. Balonek v tomto případě je lépe ponechat malý, aby byl projekt celkem rychle hotový a děti nebyly frustrované nekonečným lepením a lepením a lepením.

Balon, papírové kapesníky a lepidlo Herkules

Ve sklenici si rozmíchejte lepidlo s trochou vody. Začněte na balonek systematicky vrstvit papírové kousky tak, aby se mírně překrývaly, na každý kousek vždy naneste rozředěné lepidlo. Postupujte kolem dokola balonku, až je celý jeho povrch pokrytý. Vynechejte pouze místo kolem uzlíku. Přidejte další vrstvu papírových kousků, postupujte kolem dokola, opět jako předtím. Nechte mírně zaschnout.

Tip:

Pokud potřebujete projekt pozastavit nebo jej necháváte přes noc zaschnout, vymyjte štětec vodou a naředěné lepidlo přikryjte přilnavou fólií. Takto lepidlo bude ještě pár dní dobré.

Papírové kousky na balonu - výroba papírového lampionu

Přidejte výřezy kytek nebo přírodniny

Nyní můžete začít přidávat květiny. Každou z nich překryjte kouskem papírového kapesníčku a přetřete vrstvou lepidla. Nakonec přidejte další vrstvu papírových kousků přes celou květinovou část.

Tip:

Pokud budete chtít svůj lampion zavěšovat, prostor kolem kraje budoucího lampionu zpevněte ještě další vrstvou papírových kousíčků.

Výřezy kytek na lampionu

Chcete-li si „uchovat léto“, můžete si tento lampion vytvořit z lučních květin. Stačí si ty své nejoblíbenější nechat nějaký den vylisovat mezi novinami a pak už s nimi pracujete stejně jako s papírovými kytičkami. Pokud používáte silnější typ květin, možná zjistíte, že je na ně nutno přidávat další papírové čtverečky přes vršek květin, až se ujistíte, že zůstanou na místě.

Tip:

A působivé také bude, když místo kytiček použijete dětskou kresbu. Malý autor bude nadšen, až se večer jeho obrázek rozsvítí.

Vylisovaná kytka jako ozdoba na lampion

Nyní je čas schnutí! Přivažte svůj balonek, měnící se v lampion, někam na větev třeba. A nechejte mu dostatek času k naprostému ztvrdnutí, vydržte do druhého dne. Doba schnutí závisí na množství vrstev a jejich promáčení rozředěným lepidlem. Neuspěchejte to, ať si svůj lampion neponičíte!

Schnutí papírových kapesníků na balonu - výroba lampionu

Poslední úpravy a papírový lampion je hotový

Lepidlo je naprosto suché? Výborně. Nyní můžete balonek nůžkami prostřihnout a zcela jej vyjmout. Jde to lehce. Nůžkami upravte otvor v lampionu. Otvor udělejte větší, tak, aby se do lampionu pohodlně vkládalo osvětlení.

Pokud chcete svůj lampion zavěšovat, máte okraj už zpevněný vrstvou papírových kousků navíc, a tedy nyní bez potíží do tohoto okraje uděláte dírky k provlečení provázku nebo drátku.

Vyjmutí balonku z papírového korpusu
Úprava otvoru a přichycení na drátek - osvětlení

Hotovo! Lampion už jen doplňte světýlky na baterii a je připraven na vaši zahradní párty. Už jen zbývá najít pro váš lampion to nejlepší místo. Třeba na vašem stole. A až se setmí, kouzla lampionů budou nejsilnější.

Tip:

Mějte na paměti, že lampion je z papíru. Tedy pozor při volbě osvětlení, se silnějším zdrojem světla by lampion mohl vzplanout. 

Papírový lampion se světýlky
Papírový lampion - dekorace do domácnosti

Doporučujeme

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli