OPTYS Logo

Vytvořte sváteční atmosféru sklenicí plnou vánočních dekorací

Recyklace
Dekorace
Dárky
Vánoce
Zima

Líbí se vám tvar sklenice od okurek nebo třeba od marmelády, co máte doma? Nevyhazujte ji, udělejte si z ní krásnou vánoční sklenici! Staré věci s novým využitím neboli upcycling i ve svátek.

Délka tvoření: 1,5 hodiny + 1 hodina schnutí
Tereza Rubá

Vytvořila pro vás

Tereza Rubá

Vytvořte sváteční atmosféru sklenicí plnou vánočních dekorací

Jak na to?

Vybranou sklenici pořádně umyjte, ať na ní nezůstanou stopy po etiketě.

Dále si připravte

Potřeby na vánoční sklenici: motouz, prášek na odlévání, silikonová forma,

Začneme s odléváním

Rozmíchejte si odlévací hmotu dle návodu. 
K přípravě hmoty budete potřebovat přibližně 3 díly prášku Reliefco a 1 díl vody. Nejdříve nalejte vodu do čisté nádoby a pomalu přidávejte prášek. Důkladně míchejte asi 1 minutu.

Tip:

Namíchejte si jen takové množství, které ihned spotřebujete.

Namíchejte si odlévací hmotu z prášku Reliefco
Nalévání hmoty do silikonové formy

Na přípravu hmoty máte asi 10 minut, do té doby začněte hmotu nalévat do formy. Vyplňte formu asi do 1/3 hmotou a špachtlí ji rovnoměrně rozetřete ve formě. Vyvarujete se tak bublinek v odlitku. Poté doplňte hmotou zbytek formy. Nechte zaschnout minimálně 1 hodinu.

Vybírání odlitků z formy

Po úplném zaschnutí vyjměte odlitek z formy. Postupujte jemně, abyste si odlitek nepoškodili. Čím více detailů daný tvar má, tím buďte opatrnější. Celou formu otočte dnem vzhůru a opakovaně ji naklánějte do stran. Takto se odlitek sám uvolní. V krajích u špičky čepičky nebo hvězdičky pomáhejte odlitku ven prsty.

Malování odlitků

Před malováním nechte vyloupnutý odlitek minimálně 12 hodin dokonale vyschnout. Poté se můžete pustit do barvení odlitku akrylovými popisovači.

Tip:

Odlitek můžete ponechat jen v bílé barvě, má to také své kouzlo.

Malování odlitků akrylovými popisovači

Zdobení sklenice

Zatímco schne barva na odlitku, připravte si samotnou sklenici. Už je pěkně čistá, bez zbytků etikety. Připravte si jutový provázek a obmotejte ho několikrát kolem hrdla sklenice. Upevněte uzlíkem.

Příprava sklenice - obmotání hrdla sklenice jutovým provázkem

Základ máte připravený. Na řadu přichází dekorování sklenice bobulemi a mechem, které připevňujte tavnou pistolí. Už zbývá jen zavěsit lucerničku nebo jiný odlitek. Ten také upevněte na sklenici tavnou pistolí.

Vánoční sklenice s lucerničkou
Vánoční sklenice s lucerničkou

Mech můžete naaranžovat i dovnitř sklenice, je velice efektní. Pokud sklenici chcete využít jako svícen a na mech položíte zapálenou svíčku, sklenici mějte stále pod dohledem, nenechávejte ji nikdy samotnou! Přejeme vám krásný adventní čas.

Mech uvnitř sklenice
Ozdobená vánoční sklenice mechem a bobulemi
Vánoční sklenice final

Doporučujeme

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Heureka Shop Roku 2023