OPTYS Logo

Udělejte si misku a do misky svíčku

Odlévání
Vánoce
Zima
Modelovací hmoty

Světlo svíčky umí vyčarovat kouzelnou atmosféru klidu a pohody. Napomáhá relaxaci, zvláště když je ve vosku přimíchána kapka vonného oleje.

Délka tvoření: 1,5 hodiny + 24 hodin schnutí
Marie Černá

Vytvořila pro vás

Marie Černá

Udělejte si misku a do misky svíčku

Na misku a svíčku budete potřebovat

Potřeby na vlastní svíčku: modelovací hmota, knoty, sojový vosk, váleček, n

Nejdříve si vytvořte misku

Část modelovací hmoty důkladně promněte v ruce a pak rozválejte na pracovní podložce za pomoci válečku na modelování nebo na linoryt. Snažte se hmotu vyválet na tloušťku asi 5 mm v celé její ploše. Dle misky pak vyřežte kruh. Použijte odlamovací nůž, modelovací nástroj nebo běžný nožík z domácnosti.

Tvoření misky ze samotvrdnoucí hmoty

Tip:

Z tohoto balení samotvrdnoucí hmoty byla použita jen asi 1/3. Nezpracovanou hmotu uchovávejte zabalenou v potravinové fólii v důkladně uzavřené plastové krabičce, vydrží vám tak k dalšímu použití delší dobu.

Vyřezaný kruh ze samotvrdnoucí hmoty opatrně vložte do porcelánové misky a vytvarujte hmotu prsty dle stěn. Hmota je tvárná, lehce zapracujete záhyby do jedné tloušťky. Kraje hmoty nástroji zarovnejte, uhlaďte. A nechejte zcela vytvrdnout. Stane se tak bez nutnosti vypalování, modelovací hmota ztvrdne samovolně na vzduchu do 24 hodin. Pro urychlení procesu ztvrdnutí přesuňte misku blíže ke zdroji tepla (ale nepokládejte ji přímo na rozpálený radiátor nebo kamna).

Samotvrdnoucí hmota v misce, vytvrdnutí

Tip:

Pokud ke tvarování chcete použít misku, která nemá úplně hladké stěny, vložte do ní nejdříve potravinovou fólii a až pak samotvrdnoucí hmotu. Usnadní vám to následné vyklopení hmoty.

Po úplném ztvrdnutí svou misku vyklopte. Jde to snadno. Okraje misky ze samotvrdnoucí hmoty uhlaďte jemným smirkovým papírem. Malé nedokonalosti nevadí, naopak, podtrhují kouzlo ruční práce. Miska je hotová!

Vyklopení misky z modelovací hmoty

Odlévání svíčky

Na samotné odlévání svíčky si připravte sojový vosk ve formě vloček, vytvrzené knoty s plíškem a pomocné dřevěné špejle nebo bodce. Bude se hodit i oboustranná lepicí páska.

Sojový vosk má skvělou přilnavost k nádobám. Vosk je čistě rostlinného původu a neobsahuje žádné chemické látky, pesticidy ani parafín. Sojový vosk je rovnou připraven k použití, není třeba přidávat další složky. Doba hoření je až o 50 % delší než u svíčky parafínové.

Potřeby na výrobu svíčky - sojový vosk, knoty, váleček, špejle

Sojový vosk je vhodný pro použití bavlněných i dřevěných knotů. Dřevěné knoty mimo jiné mají vyšší kovový stojánek, zatímco bavlněné knoty jsou upevněny v nízkém kovovém plíšku a tedy za jejich použití vyhoří téměř celý vosk. Proto do nízké misky na svíčku zvolte bavlněné knoty. Je-li miska širší, je vhodné použít více knotů pro rovnoměrné rozpouštění vosku.

Aby knoty držely na zvoleném místě, plíšky knotů na dno misky připevněte lepicí oboustrannou páskou. Fixaci můžete provést i namočením plíšku knotu do rozpuštěného vosku – pak ho hned vložte do misky, vosk po ztuhnutí knot také upevní. Knoty zafixujte i v jejich horní části, aby držely vzpřímeně a při nalévání vosku se neohnuly. Pomůžou vám v tom dřevěné hůlky nebo špejle, mezi které knoty zasunete.

Bavlněné knoty, fixace v misce, sojový vosk
Rozpouštění vosku ve vodní lázni, přidání esenciálního oleje

Sojový vosk ve formě vloček rozpusťe ve vodní lázni. Na sporák dejte do hrnce ohřívat vodu, do něj pak ponořte menší kastrůlek nebo zavařovací sklenici. Do té pak vložte sojový vosk – budete potřebovat množství přibližně o 1/3 větší než je objem misky.

Míchejte neustále, dokud vosk není celý tekutý a průhledný. Vosk by měl mít teplotu do 70 °C. Při teplotě nad 80 °C by mohlo dojít ke samovznícení – netřeba se ale bát, sojové vločky se rozpustí už při nižší teplotě.

Tip:

Do vosku můžete přidat pár kapek esenciálního nebo vonného oleje.

Všechny sojové vločky jsou rozpuštěny? Začněte pomalu vosk nalévat do připravené misky s upevněnými knoty. Nezůstal povrch svíčky krásně rovný a hladký? Dolijte opatrně ještě jednu vrstvičku vosku. Povrch svíčky můžete po straně ozdobit levandulí. (Tu pak před zapálením svíčky raději odstraňte!). Misku s voskem položte na mřížku, aby vosk tuhl za teploty ze všech stran stejné, i zespodu. Misku už pak nepřenášejte a nehýbejte s ní, dokud vosk nezatuhne. Nakonec knoty zastřihněte na délku cca 6 mm. Originální svíčka je hotová!

Nalévání vosku, ozdobení levandulí, zastřižení knotů

Tip:

Svíčku nechte uležet, doporučuje se zapálit ji nejdříve po 2 dnech. Mějte na paměti, zapálenou svíčku nenechávejte nikdy bez dohledu!

Postup na výrobu vlastní misky a vlastní svíčky
Vlastní svíčka ve vlastní misce

Doporučujeme

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Heureka Shop Roku 2023