OPTYS Logo

Z plechovky ozdoba zahrady

Ubrousková technika
Recyklace
Decoupage
Léto
Barvy

Potřebujete květináč do bytu nebo na zahradu? Máte doma prázdné plechovky od jídla nebo barev? Skvěle! Zkuste s námi upcycling. Udělatáte tak něco dobrého pro přírodu a sobě radost.

Délka tvoření: 1 hodina
Marie Černá

Vytvořila pro vás

Marie Černá

Z plechovky ozdoba zahrady

Co budete potřebovat?

Pomůcky na zdobení plechovky a na decoupage.
Ozdobení plechovky dřevěnými korálky.

Příprava samotné plechovky

Plechovku nejdříve pořádně umyjte a odmastěte. Na suchou plechovku pak tavnou pistolí připevněte v pravidelných rozestupech tři velké dřevěné korálky. A už je z ní ozdobný květináč!

Zdobení ubrouskovou technikou

Pojďte si plechovku dále vyšperkovat. Nechte lepidlo pořádně zaschnout. Mezitím si můžete rozmyslet, které motivy z ubrousku k aplikaci použijete. Chcete motýlky? Nebo kytičky?

Plechovku natřete bílou akrylovou barvou, nejlépe dvě až tři vrstvy. Nezapomeňte nechat každou vrstvu zcela zaschnout, než budete pokračovat dalším nátěrem.

Tip:

Abyste před barvou ochránili dřevěné kuličky, použijte papírovou lepicí pásku.

Plechovky, ubrousky ozdobné, lepidlo, pomůcky na decoupage

Vybrané motivy opatrně z ubrousku vystřihněte. Ještě lépe bude vaše finální dílo vypadat, když jednotlivé tvary z ubrousku opatrně obtrhnete, okraje nebudou tak zřetelné. Z ubrousku pak odstraňte jeho dvě spodní vrstvy, k nalepení se používá vždy jen vrchní potištěná vrstva.

Vybrané motivy z ubrousků pro květináč

Po zaschnutí barvy na plechovku naneste menší množství speciálního lepidla v místě, kde chcete kytičku mít, a přiložte připravený motiv. Pomocí štětce pak od středu k okrajům kytičky jemně přetírejte lepidlem, uhlazujte nerovnosti. 

Tip:

Jako první nanášejte lepidlo vždy na podklad, ne na ubrousek, je příliš tenký a potrhal by se vám.

Nanášení lepidla na motiv z ubrousku a na plechovku-květináč
Fixace motivů na plechovce lakem ve spreji

Kytičku můžete nanést jen jednu nebo dejte více kytiček kolem dokola plechovky. Nakonec celé dílo zafixujte lakem ve spreji.

Tip:

Fixaci můžete provést i samotným lepidlem na dekupáž. To je ale vhodnější při barvení plechovky barvou ve spreji, v případě použití akrylové barvy je lepší fixace lakem ve spreji, nehrozí narušení bílé barvy.

Plechovka zdobená metodou decoupage
Zdobená plechovka ubrouskovou technikou

Doporučujeme

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli