OPTYS Logo

Zdobené srdce aneb jak na drátování

Drátování
Dárky
Tvoření s dětmi
Valentýn
Drát

Zdobení drátováním zvládnou bez problémů i školní děti, stačí jim jen pomoci s navázáním a zakončením drátu. Je to skvělý projekt, na kterém se mohou naučit manuální zručnosti při práci s kleštěmi.

Délka tvoření: 45 minut
Eshdé -  šperky, dekorace, kurzy

Vytvořila pro vás

Eshdé - šperky, dekorace, kurzy

Zdobené srdce aneb jak na drátování

Připravte si

Potřeby na drátování
Narovnání drátku pro omotávání kolem srdce

Rozmotejte opatrně drát, aby se nezauzlil. Mezi prsty či hadříkem drát protáhněte a narovnejte. Netlačte na něj příliš, aby se nesetřela barevná vrstva. Nůžkami nebo kleštěmi ustřihněte 50 cm drátu, což je ideální délka, aby se vám s drátem dobře pracovalo – vystačí na polovinu srdce při méně hustém omotávání.

Tip:

Pro pokročilejší variantu, při které se omotává základ hustě bez mezer (viz srdce s červenými korálky), je potřeba cca 80 cm drátu na jednu půlku srdce.

Začněte drátovat. Nejdříve jeden konec drátu (cca 4 cm) omotejte pevně kolem srdce, aby se drát zafixoval. Ostrý konec zatlačte nůžkami nebo kleštěmi, aby nevyčníval. Ověřte prsty, zda konec drátu neškrábe.

Tip:

Konce drátu jsou ostré, pozor na poškrábání, chraňte oči, pozor na osoby sedící blízko vás. Vždy začistěte všechny konce drátů (nikdy ne rukou, vždy nůžkami nebo kleštěmi).

Omotání drátu kolem srdce, zafixování. Zatlačení ostrého konce.
Zdobení drátkem, navlékání korálků.

Drát je na srdci zafixovaný. Druhým koncem drátu začněte zdobení. Navlečte 1 korálek, umístěte ho až k srdci (dovnitř tvaru), toto místo pevně chyťte prsty jedné ruky a pokračujte druhou rukou v omotávání stejným směrem 2x kolem srdce tak, aby se korálek zafixoval na místě.

Tip:

Pokud to lze, pak při omotávání drát jen prostrčte prsty (nemusíte hledat jeho konec). Vyhnete se tak kroucení drátu (smyčky ve tvaru malého psacího „e“). Takovou případnou smyčku nezmenšujte, naopak hned rozmotejte a drát narovnejte. 

Po celou dobu omotávejte srdce pořád ve stejném směru, nevracejte se. Opět navlečte korálek, 2x omotejte kolem srdce a utáhněte. Opakujte tento postup po celém obvodu jedné poloviny srdce až ke špičce. 

Tip:

Průběžně si drát prsty (nebo příjemněji hadříkem) narovnávejte, bude se vám s drátem lépe pracovat.

Omotávání srdce drátkem ve stejném směru.
Omotání drátu kolem špičky srdce, ustřižení zbytku drátu

Kolem špičky srdce drát několikrát pevně omotejte (již bez korálků) a ustřihněte zbytek. Konec ustřiženého drátu zůstane ostrý, proto je nutné ho zatlačit kleštěmi nebo nůžkami, aby neškrábal. Ověřte to ještě rukou.

Stejným způsobem pokračujte ve zdobení druhé poloviny srdce. Začněte od středu a drátujte až ke špičce. Nakonec drát zakončete stejně, jen ve špičce srdce omotávejte přes již zakončený drát z první poloviny. Ustřihněte zbytek drátu a začistěte konec.

Zdobení druhé poloviny srdce
Drát zakončete a začistěte konec

Hotové odrátované srdce nakonec ozdobte stužkou nebo šňůrkou s korálky, abyste mohli srdíčko pověsit na to správné místo. A je to! Už umíte drátovat, jsou z vás dráteníci!

Ozdobení srdíčka stužkou nebo šňůrkou s korálky
Drátované srdíčko zdobené korálky

Tip:

Korálky můžete při drátování umístit v srdci směrem dovnitř i ven nebo lze omotávat drátem i vícekrát – viz srdce s červenými korálky, které je omotáváno 3x.

Takové vlastnoručně odrátované srdíčko potěší maminku i paní učitelku. Každou z nás!
Komu své srdce odrátujete?

Zdobené srdce aneb jak na drátování

Doporučujeme

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Heureka Shop Roku 2023