OPTYS Logo

Linoryt pro děti

Práce s papírem
Linoryt
Tvoření s dětmi
Barvy
Papír

Tiskařská pěna je lehká hmota na bázi polystyrenu, která je měkká, snadno lze do ní vytlačovat linie a tedy se dá pracovat bez použití ostrých rydel. A tak se díky ní děti mohou snadno seznámit s výtvarnou technikou linoryt.

Délka tvoření: 1 hodina
Iva Uvírová

Vytvořila pro vás

Iva Uvírová

Linoryt pro děti

Na tvoření si přichystejte

Pomůcky na linoryt: tiskařská pěna, nástroj na emossing, barva na linoryt,
Předkreslení obrázku na tiskařskou pěnu

Obrázek si na tiskařskou pěnu lehce předkreslete fixem. Netlačte moc, abyste si do měkké pěny neudělali nežádoucí vrypy. Když jste s předlohou spokojeni, můžete začít s vyrýváním či spíše s vytlačováním – právě za pomoci kuličky na embossing. Podle toho, jak moc či málo přitlačíte, bude reliéf v tom místě různě hluboký.

Tip:

Nemáte-li nástroje na emossing s kuličkovým hrotem, můžete použít obyčejnou tvrdou tužku nebo dřívko.

Máte celý obrázek vytlačen? Výborně, matrice pro tisk připravena. Pojďte tedy tisknout. Vedle na podložku nalijte trochu zelené barvy na linoryt a rozválejte ji válečkem do tenké vrstvy. Důležité je, abyste na válečku neměli barvy příliš hodně a nedostala se pak i do vyrytého reliéfu.

Rozválení barvy na linoryt na tiskařské podložce
Barva rovnoměrně na celé ploše tiskařské pěny

Válečkem pak jemně přeneste barvu rovnoměrně na celou plochu matrice neboli obrázku na pěně

Tip:

Opět pozor, netlačte moc, ať se barva nedostane do vrypů – linie čáry by byla narušena.

Poté si vezměte do rukou čistý papír a přiložte ho na připravenou matrici, pokud možno doprostřed. Pozor na špinavé prsty od barvy, ať si papír neumažete a neuberete tak krásu svému dílu.

Čistý papír přiložte na připravenou matrici

Nyní nastal čas práce s kuličkovým lisem Kulísek. Začněte jím celou plochu papíru přejíždět různými směry. Docílíte tím dokonalého otisku. Pokud nemáte Kulíska, umyjte si od barvy váleček na linoryt a obrázek přejíždějte tímto válečkem.

Tip:

Obrázek můžete také uhladit jen rukou, důkladně, silně – otisk sice nebude dokonalý, i tak se vám ale určitě povede.

Práce s kuličkovým lisem Kulísek

Opatrně od kraje zvedejte papír... a obrázek je tady. Tisknout nemusíte jen na bílý papír, můžete použít i barevné kartony. Už jen vepsat osobní text a originální vánoční přání je na světě.

Tip:

Tisk můžete opakovat i vícekrát, jenom je potřeba na každý otisk nanést vždy novou vrstvu barvy. Pokud byste chtěli tisknout jinou barvou, je potřeba předlohu na pěně opatrně umýt a hadrem dobře vysušit.

Zvedání papíru z předlohy
Ručně vyrobený linoryt pro děti, vánoční přání

Doporučujeme

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli