Zkuste přírodovědu hravě s kolotočem přírodnin
U kolotoče přírodnin lze při vytváření použít jednu výtvarnou techniku nebo i kombinovat více technik – např. razítkování, sbírání pravých přírodnin, malování dřevěných výřezů či kreslení vlastních obrázků.
Vytvořila pro vás
Eshdé - šperky, dekorace, kurzy
Na kolotoč přírodnin potřebujete
Přírodniny nasbírané v přírodě nebo produkty jako
- Šípky, šišky, žaludy,
- květiny a stromy,
- lístky,
- podzimní listí,
- sušené plody eukalyptu,
- větvičky, jmelí nebo šišky.
Dále budete potřebovat
- Razítkovací podušky,
- tvrdý papír na razítkování,
- dřevěné korálky s písmenky,
- fixy na dřevo zn. Pintor, Posca, pastelky, barvy akrylové na dřevo atd.,
- šňůru,
- plastový kruh, např. průměr 19,5 cm,
- ptáčka na ozdobu,
- tavnou pistoli nebo lepidlo,
- nůžky, pravítko, tužku.
Postup krok za krokem
1. krok – příprava přírodnin
Nasbírejte listy a plody v přírodě nebo si je sami vyrobte. Např. dřevěné výřezy namalujte fixem, pastelkami nebo akrylovou barvou za pomocí štětce. Můžete také narazítkovat obrázek na tvrdý papír a vystřihněte nůžkami. Vše nechte zaschnout.
Tip:
Při sbírání nebo malování můžete hravě s dětmi procvičovat názvy jednotlivých stromů, plodů či květin. Můžete si také říkat, kde rostou, která zvířátka se jimi živí apod.
3. krok – stříhání šňůry a lepení přírodnin
K zavěšení přírodnin si nejprve nastříhejte šňůry o dvou délkách a to 7 x 35 cm a 7 x 43 cm. Poté na jeden konec každé šňůry přilepte jeden nebo více kusů od každého druhu. Nechte lepidlo zaschnout.
Tip:
Děti můžete nechat správně přiřazovat a lepit na jednu šňůru – např. list stromu a jeho plod.
4. krok – navlékání korálků
Šňůry můžete dozdobit dřevěnými korálky s písmenky. Tím si zároveň jde procvičit i pravopis. Písmenka si seřaďte a navlečte je všechny stejným směrem, aby byla slova dobře čitelná.
Tip:
Pokud písmenka v balení chybí, můžete si je sami dopsat – např. z L vytvořit E. Anebo si je můžete na prázdné korálky napsat.
5. krok – přivázání šňůry
Jednotlivé šňůry přivažte ke kruhu. Přitom střídejte kratší a delší šňůry, aby se přírodniny příliš nezakrývaly, až budou viset. Rovnoměrně je takto rozmístěte po celém obvodu kruhu. Přebytečné konce šňůr ustřihněte. Pak můžete všechny uzly také zalepit. To proto, aby se nerozvázaly.
6. krok – zavěšení kolotoče
K zavěšení vytvořeného kolotoče si ustřihněte 4 šňůry asi 70 cm dlouhé. Jeden konec přivažte dvěma uzly ke kruhu a ostatní tři uvažte v každé jeho čtvrtině. Takto přivázané šňůry všechny spojte nad kruhem do jednoho uzlu zhruba 20 cm od jejich konců. Uzel vycentrujte, aby celý kolotoč byl správně vyvážený, a pevně utáhněte.
Stejným způsobem můžete udělat ještě jeden uzel ze všech šňůr na konci. Vznikne tak velké oko k zavěšení. Konce zastřihněte nůžkami. Ozdobte kruh ptáčkem na kolíčku. Tím lze kolotoč i vyvážit, pokud je ho potřeba ještě trochu vyrovnat...
…a přírodověda může vesele začít. :)