OPTYS Logo

Udělejte si dýni technikou suchého plstění

Dekorace
Halloween
Podzim
Plsť

Je tu podzim plný zářivých barev a s ním čas dýní. Během dlouhých podzimních večerů můžete zkusit zajímavou techniku – suché plstění. Originální plstěné dýně zaujmou dozajista každého. Čtěte dál a dozvíte se, jak na to.

Délka tvoření: 1,5 hodiny
Iva Uvírová

Vytvořila pro vás

Iva Uvírová

Udělejte si dýni technikou suchého plstění

Připravte si několik pomůcek

Pomůcky: česaná vlna, filcovací jehla, podložka PUR pro plstění, držadlo na
Tvoření kuličky z česané vlny propichováním filcovací jehlou

Česanou vlnu vytvarujte do kuličky

Z jemné česané vlny bílé barvy vytáhněte prameny vlny, přeložte je přes sebe a vytvarujte z nich kuličku. Položte ji na PUR podložku a silnou filcovací jehlou začněte kolmo k podložce stočenou kuličku propichovat. Při práci kuličku otáčejte.

Tvar se vpichováním postupně zmenší a zpevní. Chce to chvilku času, než se vlákna vlny začnou spojovat, ale vydržte, výsledek stojí za to!

Tip:

Jemnou česanou vlnu můžete pořídit i v ekonomickém balení 100 g.

Filcovací jehla má malé zářezy, s jejichž pomocí se do sebe vlákna vlny zasekávají a výrobek se tak stává pevnějším a hutnějším. Silnou jehlu používejte na začátku práce na hrubé zpracování, na jemné dokončovací práce použijte tenké jehly, nejsou pak vidět vpichy. Aby se vám lépe plstilo, použijte dřevěný držák na jehlu.

Tip:

Pro začátečníky – raději si kupte od každé jehly dva kousky, pro jistotu. Když máte rozdělanou práci a jehla se vám zlomí, je to nepříjemné, když nemůžete hned pokračovat v práci.

Filcovací jehla a držadlo na plstící jehlu

Pokud nejste spokojeni s velikostí dýně, můžete přidávat další prameny vlny. Čím více budete filcovat, tím bude tvar menší a pevnější.

Přidávání pramenů vlny filcovací jehlou

Zapracujte oranžovou vlnu

Připravte si prameny oranžové vlny, obalte jimi bílý plstěný podklad a vlnu zapracujte tenkou jehlou do připravené kuličky. Nevadí, když na některých místech bude prosvítat bílý podklad, dýně bude vypadat přirozeněji.

Tip:

Můžete si pořídit i sadu jemné merino vlny v různých barvách, kde najdete výraznější oranžovou.

Zapracování oranžové vlny do bílého plstěného podkladu

Pusťte se do tvarování

Střed kuličky začněte intenzivně filcovat tenkou jehlou, po chvilce se začne tvarovat důlek. Zároveň tenkými vpichy vytvarujte žebroví na boku dýně. Na výrobu stopky si připravte malý pramínek bílé vlny a filcovací jehlou uplstěte na podložce tvar stopky. Tu pak jehlou zapracujte do dýně a originální dýně je hotová.

Tvarování dýně z plsti
Stopka dýně z bílé česané vlny
Originální dekorace - dýně z česané vlny
Podzimní dekorace - dýně z plstěné česané vlny

Doporučujeme

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli