OPTYS Logo

Tipy, jak procvičit jemnou motoriku při modelování se samotvrdnoucí hmotou

Modelování
Razítkování
Šablonování
Dekorace
Dárky
Tvoření s dětmi
Pro školy
Motorika
Modelovací hmoty
Razítka
Výřezy
Šablona

Modelování je ideální k procvičování jemné motoriky dětí, seniorů či revmatiků. Předškolákům se to hodí zejména na dubnový zápis do prvních tříd. Tak neváhejte a vyzkoušejte s námi samotvrdnoucí hmotu, která krásně nahradí keramiku. Navíc k ní nepotřebujete ani vypalovací pec.

Délka tvoření: 10 až 30 min / ks + schnutí
Eshdé -  šperky, dekorace, kurzy

Vytvořila pro vás

Eshdé - šperky, dekorace, kurzy

Tipy, jak procvičit jemnou motoriku při modelování se samotvrdnoucí hmotou

Proč procvičovat jemnou motoriku

  • Rozvoj jemné motoriky je zásadní u dětí, když se učí psát. Žádné se tak neobejde bez výtvarné a kreativní činnosti, která tomu velice napomáhá. Obzvláště prospívá modelování. Pomocí něj mohou děti dokonce provádět i cviky k tomu přímo určené. 
  • Nácvik jemné motoriky je důležitý také u dospělých – zachovává a zlepšuje manuální dovednosti. 

Proto vám přinášíme tipy, jak motoriku díky samotvrdnoucí hmotě. Dozvíte se, co vše z ní můžete i s dětmi vyrobit. Stejně tak lze použít rovněž klasickou plastelínu, třeba na trénování s menšími dětmi. Opakované hnětení jim jen prospěje. 

 

Základní principy práce se samotvrdnoucí hmotou

  • Nejdříve musíte hmotu prohnětat. Je pak měkká a lehce se zpracovává. 
  • Protože schne rychleji, je dobré mít připraveno trošku vody v misce a průběžně prstem potírat vodou povrch, aby nepraskal.
  • Po odebrání potřebného množství hmoty z balení ho hned zase uzavřete a schovejte do sáčku, aby se zabránilo přístupu vzduchu.
  • Zbytky hmoty, které zrovna během práce nezpracováváte, zabalte do kousku sáčku nebo folie, než je opět použijete.
  • Hotové výtvory nechte pomalu uschnout na vzduchu. Schnutí, např. u topení, sice proces urychlí, ale výrobek se může zkroutit nebo popraskat.
  • Aby výrobek zůstal rovný, několikrát ho během schnutí obraťte a opatrně narovnejte
  • Hotové výrobky jdou také brousit smirkovým papírem do hladka, lepit tavnou pistolí a do tenčích vrstev lze i vrtat minivrtačkou.
  • Výtvory můžete nechat v původní barvě, která je u samotvrdnoucí hmoty bílá, šedá či terakota. Nebo je lze barvit barvami a fixy.
  • Na závěr můžete použít jak lak, tak lak ve spreji k ochraně povrchu.
  • Hmota je netoxická, vhodná pro děti. Není určena pro kontakt s potravinami a vodou. Odolnost proti vodě se zajistí několika vrstvami laku.

Pomůcky a formy

Ke zpracování hmoty se hodí kachlička nebo modelovací podložka, váleček na modelování a modelovací nástroje. Tvar výrobku dodají formy na odlévání nebo vykrajovátka. Texturu a vzory vytvoříte téměř čímkoliv, co zanechá otisk. O tom si povíme později.

Nejprve vám ukážeme několik způsobů tvarování:

  • vytlačování v odlévací formě, 
  • vykrajování rozválené hmoty a 
  • tvarování podle předmětu. 

Připravte si hmotu, prohnětejte ji a uválejte do hladké kuličky. Kuličku zatlačte do srdce ve formě tak, aby se celé vyplnilo. Pak špachtlí odeberte přebytek a zarovnejte okraj srdce dohladka prstem namočeným ve vodě. Použít můžete i malé dětské formičky.

Pomůcky a formy, hnětení samotvrdnoucí formy

Válení a vykrajování

Dalším způsobem je rozválení hmoty na podložce válečkem a následné tvarování. Na rozválení stejně vysokého plátu poslouží třeba dřevěné špachtle. Ty umístěte po stranách plátu a válečkem po nich přejíždějte, až se hmota srovná. Čím víc jich bude na sobě, tím hrubší bude plát. Plát občas otočte a postup opakujte.

Poté pomocí klasických vykrajovátek vykrojte, co si přejete. Zaoblené okraje vykrojených vzorů vytvoříte položením fólie na hmotu.

Válení a vykrajování hmoty na podložce

Tvary z rozválené hmoty jdou i vyřezat modelovacím nožem (příp. odlamovacím). A to nepravidelně od ruky nebo kolem misky či dřevěného výřezu. Okraje vykrojených a vyřezaných tvarů buď hned začistěte mokrým prstem do hladka, nebo až po uschnutí zabroušením. Jestliže tvar nejde odlepit od podložky, podeberte ho třeba nití. Zbytky hmoty je dobré hned zabalit do igelitu, ať zbytečně neosychají.

Vyřezávaní samotvrdnoucí hmoty

Dírky snadno uděláte klasickým brčkem na pití, špejlí nebo šídlem. 

Dírka do samotvrdnoucí hmoty

Textura a vzory

Kromě známých strukturovacích válečků zkuste i plastové šablony na malování. Šablonu stačí položit na rozválenou hmotu a přejet válečkem. Vzor nebude hluboký, není potřeba tlačit silně.  Nejen velikonoční vajíčka lze ozdobit tečkovacím nástrojem a špejlí následně otisknout rovné čáry.

Textura a vzory - samotvrdnoucí hmota

Dřevěné výřezy jako srdce nebo křídla skvěle vyrazí hlubší otisk, proto je zatlačte trochu více. Otisk se může i podle výřezu vyřezat. Stejně použijte i razítka dřevěná či gelová.

Textura a vzory - samotvrdnoucí hmota1

Vyzkoušejte i embosovací kapsy k Big Shotu. Rozevřenou kapsu položte vzorem na rozválený plát a přejeďte válečkem. 

Struktura do samotvrdnoucí hmoty pomocí embosovací kapsy

Schnutí a broušení

Výrobky nechte uschnout na modelovací podložce. Nebo pro rovnoměrnější schnutí z obou stran vyzkoušejte nějakou děrovanou podložku. Jestliže je výtvor určený k nalepení na nerovný povrch, např. lahev, usušte ho přímo na ní. Tvary vtlačené do formy schnou přímo v ní. Nerovnosti po zaschnutí zabruste brusným papírem nebo tupým nožem.

Schnutí a broušení samotvrdnoucí hmoty

Barvení

Výhodou hmoty je i možnost následného nabarvení:

Barvení výtvorů ze samotvrdnoucí hmoty

Nápady na výtvory

Perleťová lampička

A co všechno se dá ze samotvrdnoucí hmoty vyrobit? Co třeba perleťová lampička? Na lampičku použijte embosovací kapsu se srdíčky, kterou otiskněte na rozválenou hmotu. Podle misky vyřízněte kruh a položte ho na misku vzorem nahoru. Opatrně dotvarujte do polokoule. Brčkem udělejte dírky a mokrým prstem zahlaďte okraj polokoule. Nechte uschnout na misce. Poté nabarvěte perleťovými vodovkami. Vložte světýlka pod lampičku a máte milou pozornost třeba do dětského pokojíčku.

 

Držák na tužky nebo štětce

Z šedé vyválené hmoty vyřízněte obdélník a doprostřed udělejte větší dírky. Obdélníky vytvarujte podle lahve do oblouku a nechte uschnout. Pak jen dokreslete čáry metalickými fixy a je to!

 

Magnetky

Ze srdíček rychle vykouzlíte magnetky pomocí tavné pistole.

Držák na tužky nebo štětce - samotvrdnoucí hmota

Drobné dekorace

Dřevěný výřez vám pomůže vytvořit třeba křídla pro macramé andílka nebo odkládací tácek na šperky.

Macramé andílek nebo odkládací tácek na šperky ze samotvrdnoucí hmoty

Snadno si vyrobíte i velikonoční výzdobu.

Velikonoční výzdoba ze samotvrdnoucí hmoty

Růžové slzičky spojte do květu a přilepte na dřevěné kolečko. Zezadu nalepte pevnou špejli a zápich je na světě. Srdíčkem zase ozdobte dárkovou krabičku.  

Zápich ze samotvrdnoucí hmoty

A vaše ozdoby se samozřejmě budou krásně vyjímat i o Vánocích. Lucerny pak využijete celoročně.

Vánoční ozdoby ze samotvrdnoucí hmoty

Ze samotvrdnoucí hmoty si vytvoříte také velikonoční ozdoby, bytové dekorace, praktické pomocníky na stůl i dárky pro vaše blízké. 

Závěr

Modelování se samotvrdnoucí hmotou je skvělý způsob, jak zábavně procvičit jemnou motoriku a zároveň udělat něco krásného a užitečného. Ať už tvoříte s dětmi, seniory nebo si jen chcete zpestřit volný čas, tento materiál vám umožní rozvíjet zručnost a kreativitu bez složitého vybavení. Tak vezměte do rukou hmotu a pusťte se do tvoření!

Doporučujeme

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli